Mfr. No.: VACBP400
  • Ergo Aviation Backpack HEPA Vacuum PB Rental Co. Ltd.
Colour, sizing or style depicted in some photos may not be exactly as described.
Please check your product description carefully before placing your order.
Ships in 11-14 days
Shipping times are based on information available at the time of order and are subject to change.
Peak HP
109
Air Flow
76 CFM
Watts
1100 W
Power
400 Hz
Country Of Origin
China
  • The Atrix ERGO 400HZ Backpack VACBP400, with its industry specific 115V, 400 Hertz (Hz) motor is an excellent vacuum for aviation, airline and transportation applications
  • The ERGO 400 Hz backpack vacuum can be adjusted to left or right hand operation and easily converts to a blower providing an extra cleaning dimension
  • The 115V, 400 Hz, 1,100-watt motor provides plenty of cleaning power and produces 76 CFM